Βραβείο φωτογραφίας στο Γενικό Λύκειο Τραγαίας

Βραβείο φωτογραφίας πήρε το Γενικό Λύκειο Τραγαίας Νάξου για τη συμμετοχή του στον Διεθνή Διαγωνισμό Φωτογραφίας στο πλαίσιο του Πείραματος του Ερατοσθένη.

Φέτος στις 16 και 21 Μαρτίου, 1.142 σχολεία από όλο τον κόσμο πραγματοποίησαν το Πείραμα του Ερατοσθένη σε διάφορα σημεία του πλανήτη, μετρώντας την περίμετρο της γης με απλά όργανα μέτρησης. Τα 144 από αυτά πήραν μέρος και στον σχετικό διαγωνισμό φωτογραφίας. Το πρώτο βραβείο δόθηκε στο Λύκειο Τραγαίας και το δεύτερο βραβείο στο Liceo Scientifico Roiti της Φερράρα της Ιταλίας.

Στη βραβευμένη φωτογραφία μία ομάδα μαθητών πραγματοποιεί τη μέτρηση. Στο βάθος διακρίνεται το όρος Φανάρι, το βουνό της Κορώνου (Μαυροβούνι) καθώς και τα χωριά Απείρανθος, Μονή και Κυνίδαρος (από τα αριστερά προς τα δεξιά).

Μαγευτικές εικόνες από την εξόρμηση μας αποτυπώθηκαν στο παρακάτω βίντεο.

[youtube AKgahQIVhxk]

1 thought on “Βραβείο φωτογραφίας στο Γενικό Λύκειο Τραγαίας