Code 4 Web: Προγραμματίζουμε για το Διαδίκτυο

codeweekEU-Tragaia logo-small

Το Γενικό Λύκειο Τραγαίας θα συμμετέχει και φέτος στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, με δράσεις αφιερωμένες στον Προγραμματισμό για το Διαδίκτυο.

Στόχος είναι οι μαθητές να γνωρίσουν και να χρησιμοποιήσουν διαδεδομένες γλώσσες προγραμματισμού όπως html, css και javascript για να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα.

Υποστηρικτές μας στην υλοποίηση της δράσης αυτής είναι η Google και το Εργαστήριο Εκπαιδευτικού Υλικού και Εκπαιδευτικής Μεθοδολογίας του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.

eeyem
google

Λεπτομέρειες για τη δράση μας στον σύνδεσμο: http://events.codeweek.eu/view/5261/event/

Lightbot : ένα παιχνίδι προγραμματισμού μεταφρασμένο στα Ελληνικά, με επιπλέον πίστες

Αν θέλετε και εσεις, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού, να δοκιμάσετε τις προγραμματιστικές σας ικανότητες δείτε το Lightbot, ένα παιχνίδι προγραμματισμού μεταφρασμένο στα Ελληνικά από το σχολείο μας.