Διαδικτυακό Σεμινάριο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Β’ Λυκείου παρακολούθησαν, εξ αποστάσεως,  μαζί με συμμαθητές τους από διάφορα σχολεία της χώρας ένα διαδικτυακό σεμινάριο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού, το οποίο διοργάνωσε η Διεύθυνση ΣυΕΠ του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ειδικούς στο χώρο του επαγγελματικού προσανατολισμού, οι οποίοι ανέλυσαν θέματα σχετικά με την επιλογή σπουδών, τη λήψη αποφάσεων και παρουσίασαν εργαλεία europass, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στον τρόπο συγγραφής, στη μορφή και στο περιεχόμενο του βιογραφικού σημειώματος.

Η δράση εντάσσεται στα πλαίσια του “ΣΕΠ” που υλοποιείται στο σχολείο μας κατά το τρέχον σχολικό έτος και ανταποκρίθηκε με επιτυχία στους αρχικούς μας στόχους, οι οποίοι ήταν:

• ενημέρωση για τις τάσεις που επικρατούν στην αγορά εργασίας και τις μελλοντικές επαγγελματικές διαδρομές
  • παροχή βοήθειας για την κατανόηση και την αξιολόγηση των ενδιαφερόντων και των μορφωτικών αναγκών των μαθητών
  • παροχή κινήτρων και την υποβοήθηση σε διαδικασίες λήψης αποφάσεων και στοχοθεσίας, συνδυάζοντας τη σύγχρονη αγορά εργασίας με τις κλίσεις κάθε μαθητή
  • εκμάθηση τεχνικών και δεξιοτήτων ανεύρεσης ιστοσελίδων με σχετικό περιεχόμενο
  • μείωση άγχους για το μέλλον.