Βουλή των εφήβων, ΚΖ Σύνοδος 2022 – 2023

Βουλή των εφήβων, ΚΖ Σύνοδος 2022 2023.

Βήματα Δημοκρατίας-κάνοντας πράξη τη συμμετοχή. Αφοπλίζοντας τη βία.

Για άλλη μία φορά πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα της Βουλής των εφήβων. Με συλλογική δουλειά μαθήτριες και μαθητές, μετά από εμβάθυνση στο φετινό θέμα, κλήθηκαν  να εκφραστούν δημιουργικά  σχετικά με τα θέματα της βίας. Έδωσαν έμφαση στην έμφυλη, ενδοοικογενειακή και σχολική βία εντοπίζοντας τα είδη των  κακοποιητικών συμπεριφορών, μαθαίνοντας το ρόλο των υπηρεσιών στήριξης και διερευνώντας τους τρόπους με τους οποίους ” δίνουμε  κόκκινη κάρτα στη βία “.
Τα μέλη των ομάδων εξέφρασαν τον προβληματισμό τους σχετικά με το θέμα αξιοποιώντας τους συνδέσμους και το υλικό που έστειλε το Ίδρυμα. Οι δημιουργικές εργασίες που ολοκλήρωσαν είχαν ποικίλες μορφές: κείμενα, power point, σκηνοθεσία και γύρισμα ταινίας μικρού μήκους, συγγραφή στίχων και μελοποίηση-μουσική εκτέλεση τραγουδιού. Το υλικό θα δημοσιευτεί στην ιστοσελίδα της Βουλής των εφήβων και μαθήτρια του σχολείου μας θα αντιπροσωπεύσει τη σχολική κοινότητα στην ΚΖ Σύνοδο, που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα τον Σεπτέμβριο του 2023.