Συμμετοχή του Γενικού Λυκείου Τραγαίας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Βουλή των Εφήβων.

Για άλλη μια χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα Βουλή των Εφήβων, με τίτλο για το σχολικό έτος 2021 2022: Βήματα Δημοκρατίας- κάνοντας πράξη τη συμμετοχή. Θα πάρει μέρος με αντιπρόσωπο ΚΣΤ Σύνοδο που θα πραγματοποιηθεί τον Ιούλιο 2022 διαδικτυακά.

Οι μαθητές, τριες της Α και Β λυκείου συμμετέχοντας στο πρόγραμμα ως μέλη ομάδων συλλογικής δράσης εκφράστηκαν προσωπικά και δημιούργησαν, παρέδωσαν εργασίες καλλιτεχνικής και άλλης μορφής που αφορούν τον κόσμο του διαδικτύου και τη δημοκρατία μέσα σε αυτόν. Η χρήση των μέσων μαζικής ψηφιακής επικοινωνίας, το cyberbullying, τα θέματα του περιορισμού της ελευθερίας και έκφρασης στο διαδίκτυο, η τηλεκπαίδευση και οι ποικίλες πτυχές της, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αποτέλεσαν αντικείμενο ενασχόλησης τους. Μέσα από ερωτηματολόγια, συνεντεύξεις και έρευνα ανέδειξαν προβλήματα και έθεσαν πολύ σοβαρά θέματα τα οποία τους προβλημάτισαν γόνιμα για τον ψηφιακό κόσμο και τη δημοκρατική του διάσταση.